laskavě podpořeno firmou Ctirad stavby Karel Bubeníček
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Panna Marie Ústecká.
Obraz Panny Mario Ústecká v děkanském chrámu. Pamětní spis, vložený v báň radnice, toto nám vypravuje: „Když se roku 1620 dne 8. listopadu Maxmilián, kurfiršt bavorský, odbojné stavy české byl porazil, tu Uhři, již byli Cechům ku pomoci přišli, u velikém zmatku po houfech do své vlasti prchali, všude chrámy, zámky a jiné větší budovy pleníce. Když jeden takový oddíl i do Ústí přišel, lid do kostela útočiště vzal a tam se pevně uzavřel. Uhři, chtějíce se v kostel vedrati, stříleli okny na lid, který před obrazem Matky Boží kleče, obrany její se dovolával. Na čtyřech místech obraz skutečně (jakož se až na dnešní den ukazuje), prostřelili, z lidu však nikoho ani nejmenší pohroma nestihla. Tu pojednou nad kostelem obraz Matky Boží se zjevil, čehož prý Uhrové tak se ulekli, že na útěk se dali.“ Foto: Fr. Slezák
Chrám děkanský orientován jest od jihu k severu — má v prostřed věž, cibulovitou bání končící, na jejímž vrcholu místo obvyklého kříže točí se podle větru mohutná korouhev v podobě orlice. V průčelí chrámu jest znak liechtensteinský, t. j. znak patrona kostela a sochy sv. Petra a Pavla.
Tento kostel vystavěn byl v letech 1770—1776 na místě dřevěného. Týž připomíná se již po válkách husitských a byl chrámem podobojí až do třicetileté války.
Úhledný, nedávno opravený vnitřek chrámu vyzdoben jest na hlavním oltáři kopií pařížského obrazu neznámého mistra a na postranním oltáři obrazem P. Marie Ústecké. Chrámová hudba zdejší jest známa daleko široko a pěstuje se od dávných dob.
Z ústeckého průvodce. 193X
Literatura:
SKLENÁŘ, Michal, ed. Náš pan děkan: sborník k 50. výročí úmrtí děkana Václava Boštíka. Vyd. 1. Ústí nad Orlicí: Oftis ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím Ústí nad Orlicí, 2013. 87 s. ISBN 978-80-7405-312-2.
Další zdroje:
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostelní, 562 01 Ústí nad Orlicí, Česko
Napsat komentář